Jak się uczyć?
Poznajemy nowe słowa, gdy jesteśmy dzieci. Dzieje się to w sposób automatyczny. Jesteśmy ciekawi świata. Ciągle pytamy się naszych rodziców i innych bliskich dlaczego. To normalne, a sprawia, że stajemy się coraz mądrzejsi. Czy nie moglibyśmy w taki sposób zachowywać się przez resztę naszego życia. Jest to możliwe, więc tym bardziej powinniśmy się nad tym zastanowić. A to może później decydować o tym, jakiej jakości życie prowadzimy. Myślmy więc o przyszłości, na którą sami mamy wpływ. Nikt nie jest w stanie zadecydować o tym, jak będziemy żyli, gdzie mieszkali, jak pracowali, ile zarabiali i tak dalej. O tym wszystkim decydujemy my sami. Im wcześniej sobie to uświadomimy, tym lepiej.
Inwestujemy w siebie
Okazuje się, że my sami jesteśmy najlepszą inwestycję. I dobrze, jeśli się na niej dokładnie skupimy. Dopiero to działanie może sprawić, że później będzie nam znacznie łatwiej. Zaczniemy pozytywnie odbierać różnorodne osoby. Dojdziemy do wniosku, że współpraca z nimi jest dla nas ważna. To osoby, które inspirują nas, zachęcają do nauki. A możliwe, że także posiadają listę ciekawych książek i kursów online, w których i my moglibyśmy uczestniczyć. Jeśli korzystamy z takiego wsparcia, prosimy o pomoc, to później nasze osiągnięcia życiowe również prezentują się znacznie lepiej.
Pamiętajmy o tym, że my mamy wpływ na ilość przeczytanych książek, wysłuchanych audiobooków i przebytych kursów. Nikt tego nie zrobi za nas. Moglibyśmy przez cały czas wypoczywać na kanapie. Ale czy takie zachowanie, lenistwo, zniechęcenie, okazuje się dla nas dobre. Większość z nas przekonuje się, że nie. A osoby, które odniosły sukces zawodowy wspominają, że nie stało się to tak przez przypadek. Musieli włożyć dużo pracy, zorganizowania, dyscypliny i samozaparcia. Dopiero coś takiego umożliwiło im dojść do miejsca, w którym aktualnie się znajdują.
Dalsza praca nad sobą
Nasz rozwój nigdy nie ma granicy, więc jeśli dobrze zaczniemy, to później będziemy w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki. Starajmy się to uwzględniać i później cieszyć się z osiągnięć, które zdobywamy w tym kierunku. Możliwe, że na tej podstawie będziemy również po 40 roku życia dalej się uczyć, szkolić. A czy warto?
Gdybyśmy spojrzeli na pewne osoby sukcesu, to zauważymy, że największe możliwości finansowe uzyskali dopiero po 40, 60 czy nawet 70 roku życia. Nie oznacza więc to, że rozwój w życiu zawodowym jest dostępny tylko dla osób młodych. Także osoby starsze mogą w tym kierunku przodować i bardzo dobrze, jeśli starają się to uczynić.
Trudno się podnieść
Mamy gorsze chwile w swoim życiu. A jeśli jeszcze się one nie pojawiły, to na pewno kiedyś tak będzie. I ważne jest, abyśmy jak najszybciej wypracowali sobie właściwe podejście do nich. Dzięki temu z czasem dostrzeżemy, że małe i duże porażki wiele nas uczą. Przestajemy z czasem popełniać mniej błędów. Nabieramy doświadczenia. Mamy większy szacunek do siebie i innych. To wszystko jest w stanie zadecydować o tym, jak niedługo zaprezentują się nasze możliwości.
Dobrze jest spojrzeć na swoje ograniczenia z większej perspektywy. Czasami poważnie chorujemy, nawet jesteśmy niepełnosprawni. Czy to oznacza, że musimy się już poddać i nie walczyć? To na pewno wydawałoby się łatwiejsze. Ale korzystniej dla nas i naszych bliskich, gdy staramy się walczyć. Wtedy możemy również stać się zachętą dla innych osób, które znajdują się w podobnej bądź gorszej sytuacji.
Myślenie o innych sprawia, że wychodzimy ze swojego poczucia komfortu. Dodatkowo staramy się oceniać, jak nasze zachowanie i postępowanie może wpływać na drugich. Zainteresowanie takie decyduje o jakości naszego życia, więc tym bardziej powinniśmy się uczyć. Możemy to aktualnie czynić na różne sposoby. Na przykład coraz powszechniejsze są audiobooki. Dzięki temu również w ruchu możemy poznawać naprawdę ciekawe książki. A dzięki nim poszerzać swoje horyzonty.
Tak naprawdę nauka nie ma granic, więc zawsze możemy ją zgłębiać. Poznawać przez to nowe rzeczy, rozwijać się w różnych aspektach naszego życia zawodowego i osobistego. Na pewno dzięki temu nasze życie będzie znacznie ciekawsze.
uczyć się trzeba mądrze