Jak przygotować się do studiów zagranicznych?
Studia zagraniczne są coraz bardziej popularne. Młodzi Polacy wybierają głównie zachodnie kraje Europy, korzystając z możliwości swobodnego wyboru uczelni, jakie daje strefa Schengen. Nie brakuje także osób, które podejmują weekendowe studia podyplomowe (często także online) na renomowanych, zagranicznych uczelniach.
Jak się przygotować do takich studiów? O czym należy pamiętać? Jakby nie było – jest to poważna decyzja, wiążąca się często z relokacją do innego kraju dużymi wydatkami. Przygotowania do zagranicznych studiów warto rozpocząć minimum rok przed planowaną rekrutacją. Pozwoli nam to odpowiednio się przygotować do egzaminów wstępnych.
Zacznij od nauki języka
Zanim podejmiemy decyzję o nauce na zagranicznej uczelni, należy zrobić solidny rachunek sumienia, poświęcony naszym umiejętnościom językowym. Warto zrobić kilka różnych testów językowych, obejrzeć kilka wykładów uniwersyteckich oraz przejrzeć publikacje naukowe w danym języku.
Często trudno nam ocenić obiektywnie swoje możliwości, wyolbrzymiamy znajomość języka i sądzimy, że studiowanie w obcym języku nie jest dużo trudniejsze, niż po polsku. Jest to często przyczyna, z powodu której pierwsze miesiące studiów okazują się dużo bardziej stresujące, niż oczekiwaliśmy.
Aby pewnie czuć się pewnie w zagranicznym środowisku akademickim warto znać język obcy co najmniej na poziomie C1. Pozwala on na swobodną komunikację, argumentowane swoich poglądów oraz pisanie dłuższych wypowiedzi. Aby osiągnąć taki poziom potrzeba od 12 miesięcy do nawet kilku lat nauki. Wszystko zależy od jakiego pułapu startujemy.
Ciekawą opcją nauki języka obcego są kursy językowe online. Pozwalają one na dopasowanie nauki do swojego trybu dnia. Nawet mają dużo obowiązków, znajdziemy kwadrans na powtórkę słówek albo ćwiczenia gramatyczne.
Jeśli nasza znajomość języka jest na satysfakcjonującym poziomie – warto mimo wszystko poświęcić czas na naukę terminów z danej dziedziny. Cenne jest także czytanie publikacji i oglądanie materiałów o wybranej tematyce w języku obcym. Przygotuje nas do nauki w trakcie studiów.
Wybór kraju, uczelni i kierunku
Decyzja o zaczęciu studiów podjęta. Jednak nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie, który kierunek wybrać i jaka uczelnia będzie najlepsza? Warto poświęcić czas na research i sprawdzić nie tylko reklamowe broszurki, ale także szczegółowe programy studiów. Mogą się one znacznie do siebie różnić, nawet jeśli kierunek nazywa się tak samo. Renomowane uczelnie często wiążą się także z wyższymi opłatami. Może lepiej więc wybrać mniejszy uniwersytet? Swoją decyzję warto skonsultować z kilkoma osobami, najlepiej zorientowanymi w sytuacji danego kraju. Jest to szczególnie ważne dla tych studentów, którzy chcą w przyszłości sami realizować się jako naukowcy.
Jeśli planujesz studia podyplomowe, związane z dziedziną, w której pracujesz – warto skorzystać z rady ekspertów z Twojej branży. Dyplom zagranicznej uczelni może pchnąć Twoją karierę na nowe tory, może jednak także być stratą czasu.
Dokładnie zaplanuj rekrutację
Jeśli wiesz już, gdzie i co będziesz studiować, czas sprawdzić warunki rekrutacji. Koniecznie zrób to minimum pół roku przed rozpoczęciem roku akademickiego (a w różnych krajach jest to inna data). Dokładnie sprawdź, jakie warunki musisz spełnić: jakie dokumenty są wymagane, czy musisz zdawać jakiś egzamin?
Pamiętaj, że część dokumentów będzie musiał przetłumaczyć tłumacz przysięgły, a następnie będziesz musiał je wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Nie zostawiaj niczego przypadkowi, nie pozwalaj sobie na odkładanie spraw na ostatnią chwilę. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu, gdy okaże się, że w aplikacji trzeba jeszcze coś poprawić.
Poczekaj na wyniki i zacznij planować wyjazd…
Są pozytywne wyniki? Gratulacje! Czas na rozpoczęcie planowania studiów i wyjazdu!