Jak dobrze przygotować się do matury – przydatne pomoce naukowe
Egzamin dojrzałości to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu, gdyż od jego wyniku zależy kierunek dalszej edukacji i jednocześnie przyszłość zawodowa. Najważniejsze jest obranie odpowiedniej strategii, która nie tylko zminimalizuje stres, ale również sprawi, że będziesz czuć się pewniejszy swojej wiedzy. Zatem jak przygotować się do matury, aby zakończyć egzamin sukcesem? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Zacznij od przygotowania odpowiedniej strategii
Plan działania to podstawa, szczególnie gdy mowa o egzaminie maturalnym. Warto naukę podzielić sobie na kilka etapów, dzięki czemu będzie Ci znacznie łatwiej przyswoić wiedzę, bez zmęczenia. Jednocześnie przy obraniu odpowiedniej strategii znajdziesz również czas na odpoczynek. Matura to tak naprawdę nie jeden egzamin, a kilka – każdy z innego przedmiotu. Dlatego dobre rozplanowanie działań pozwoli Ci przygotować się do każdego z nich.
Oczywiście warto zweryfikować swoją wiedzę podczas wykonywania planu działania. Głównie z tego względu, że być może jeden przedmiot już masz w małym palcu, a nauka drugiego sprawia Ci ogromną trudność i potrzebujesz więcej czasu, aby mieć pewność, że zrozumiałeś cały materiał. Warto o tym pamiętać, gdyż to pewnego rodzaju klucz do sukcesu – umiejętne rozplanowanie pracy, aby uzyskać jak najwyższą efektywność.
Przygotowanie do matur – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę
Pamiętaj, aby nie zostawiać nauki na ostatnią chwilę, nawet jeśli czujesz się pewnie. Ostatnie dni to największa dawka stresu, z którym trzeba się zmierzyć, przez co może się okazać, że otwierając książki czy rozwiązując zadania tuż przed egzaminem, zdasz sobie sprawę, że jednak kompletnie nic nie umiesz. To tylko spotęguje stres, który nigdy nie jest dobrym doradcą i nawet najlepiej przygotowany uczeń może pod jego wpływem czuć się zupełnie nieprzygotowany do testu.
Zatem co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj – nie odkładaj przygotowania do matury na ostatni dzwonek. Systematyczna nauka pozwoli skupić się na zadaniach, które sprawiają Ci największą trudność, a dodatkowo może pomóc zweryfikować Twoje plany, nie tylko te, dotyczące samego egzaminu, ale również przyszłość, gdy przyjdzie czas na składanie ostatecznej deklaracji dotyczącej zdawanych przedmiotów na określonym poziomie – podstawowym lub zaawansowanym.
Najlepiej będzie, jak podsumujesz wszystko to, co planujesz powtórzyć do matury i jednocześnie rozplanujesz każdy dzień, który pozostał Ci do egzaminu. Możesz kółkiem w kalendarzu zaznaczyć sobie konkretne daty przewidziane na naukę danego przedmiotu lub rozdziału.
Jak przygotować się do matury – skorzystaj ze sprawdzonych pomocy naukowych
Przygotowanie własnych notatek to doskonałe wsparcie w nauce, gdyż podsumowanie materiału pozwala się skupić na najważniejszych tematach, pomijając to, co mniej istotne. W tym celu przydadzą się kolorowe karteczki i zakreślacze, za których pomocą oznaczysz kluczowe informacje. Dzięki temu z pewnością lepiej utkwią w pamięci.
Jednak najlepszym pomocnikiem okażą się sprawdzone pomoce naukowe, które są sporządzane przez specjalistów i dotyczą konkretnie przygotowania do matur. Mowa między innymi o próbnych arkuszach maturalnych, repetytoriach czy zbiorach zadań. Zaakcentowano i skupiono się w nich na zagadnieniach pojawiających się na egzaminie dojrzałości oraz na podstawie programowej. Tego rodzaju materiały oferuje księgarnia edukacyjna. Można zakupić je w wersji klasycznych książek lub e-booków.
Oczywiście dużym wsparciem, które warto również rozważyć, są korepetycje. Lekcje dodatkowe z przedmiotów sprawiających największą trudność i przekazywana wiedza przez nauczycieli oraz rozwiązywanie zadań pod ich czujnym okiem także pozwoli jeszcze lepiej przygotować się do matury. Dodatkowo korepetycje to również regularna forma nauki, która uczy systematyczności – umożliwia przyswajanie nowej wiedzy i jednocześnie utrwalania tego, co już umiemy.
Arkusze maturalne – rozwiązuj i analizuj
Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, dlatego ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Rozwiązuj zadania i analizuj swoje błędy. Próbne arkusze maturalne są najbardziej polecane, gdyż zawierają dokładnie takie same lub podobne zadania, jakie znajdują się na egzaminie dojrzałości, dzięki czemu można zapoznać się dokładnie ze sposobem formułowania poleceń i formą odpowiedzi. Dodatkowo rozwiązanie takiego testu pozwoli sprawdzić swoją wiedzę i skupić się na najczęściej popełnianych błędach. Źle rozwiązane zadania skłaniają do powrotu do konkretnego rozdziału z matematyki czy biologii i doszlifowania wiedzy. Ponadto każdy kolejny test i sprawdzenie wyników pozwala sprawdzić postępy w nauce.
Jak przygotować się do matury? Znajdź czas na odpoczynek!
Poza rozwiązywaniem zadań, rozplanowaniem nauki i chodzeniem na korepetycje, równie istotny jest odpoczynek. Relaks i czas wolny jest niezwykle ważny, szczególnie w tak trudnym i stresującym czasie. Pamiętaj, że wypoczęty organizm ma znacznie więcej energii, siły i chęci do podejmowania nowych wyzwań. Równie istotny jest sen, a właściwie odpowiednia jego ilość. W tym czasie możemy się w pełni zregenerować.
Gdy zmęczenie daje się we znaki, nauka idzie opornie, a czasem najprostsza regułka czy wzór sprawiają ogromną trudność. Jeśli tylko czujesz, że Ci nie idzie w danym dniu, to po prostu zamknij książki i udaj się na odpoczynek. Wrócisz do materiału, gdy odzyskasz siły i sam przekonasz się, że to była dobra decyzja, gdy nagle wspomniana regułka okaże się bardzo prosta. Jednak aby mieć czas na taką chwilę przerwy, musisz dobrze wszystko rozplanować, co doradzaliśmy na samym początku tego artykułu.
Możesz mieć pewność, że wykorzystanie wszystkich wskazówek sprawi, że egzamin dojrzałości wcale nie będzie taki straszny. Zatem niech moc będzie z Tobą na maturze. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!