Czy warto studiować filologię szwedzką?

Czy warto studiować filologię szwedzką?

Każdego dnia na świecie językiem szwedzkim posługuje się ponad 10 milionów ludzi. Jeżeli upatrujesz w tym szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy, warto podjąć studia kierunkowe, dzięki którym opanujesz kluczowe umiejętności z zakresu komunikacji i biznesu. Taka możliwość pojawiła się w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Czy warto studiować filologię szwedzką?

Nie tylko nauka języka

To oczywiste, że po to wybierasz się na studia, by zdobyć i wykształcić najważniejsze umiejętności. Jeśli w kręgu Twoich zainteresowań znajdują się kraje skandynawskie, fascynujesz się kulturą, obyczajami i gospodarką Szwecji, nauka tego języka sprawi Ci mnóstwo przyjemności, ale i da szansę na zaistnienie w biznesowym środowisku. W ofercie przygotowanej przez WSE znajduje się język szwedzki Kraków, którego nauka będzie źródłem osobistej satysfakcji i zawodowego spełnienia.

Celem studiów pierwszego stopnia jest dostarczenie CI rozbudowanej wiedzy na temat Szwecji i języka urzędowego. W programie znajdziesz między innymi zagadnienia traktujące o specyfice kultury regionu skandynawskiego, skupienie na współczesnej historii kraju, a także wyśmienitych pozycjach literatury z II połowy XX i początku XXI wieku.

Język biznesu na skandynawistyce

Poznawanie kultury i historii Szwecji jest fascynującym doświadczeniem, ale studia w Wyższej Szkole Europejskiej dadzą Ci o wiele więcej. Przedmioty z naciskiem na praktykę spowodują, że jako absolwent będziesz się sprawnie posługiwać specjalistycznym językiem biznesu, stanowiąc wartościowego pracownika w międzynarodowej firmie. W trakcie nauki zgłębisz tajniki tłumaczeń różnorodnych tekstów, zarówno ustnych, jak i pisemnych, a także poznasz słownictwo i konstrukcje gramatyczne, by w przyszłości płynnie posługiwać się poprawnym językiem.

Warto też dodać, że studia gruntownie przygotują Cię do zaliczenia państwowego egzaminu z języka szwedzkiego SWEDEX.

Co po studiach?

Kierunek oferowany przez WSE to kurs obejmujący 3 lata intensywnej nauki języka szwedzkiego. Jako absolwent możesz kontynuować zdobywanie wiedzy na studiach magisterskich lub postarać się o etat, który będzie źródłem zawodowej satysfakcji. Osoby, które ukończyły studia i płynnie posługują się językiem szwedzkim znajdą zatrudnienie w szkołach językowych i biurach tłumaczeń, licznych instytucjach Unii Europejskiej, a także w ambasadach i konsulatach.

Czytaj:  Czas trwania egzaminu ósmoklasisty: jak efektywnie wykorzystać każdą minutę

Równie skutecznie znajdziesz pracę w branży turystycznej lub jako redaktor jednego z mediów nastawionych na promocję regionów skandynawskich. Ciekawe oferty pracy mają także firmy outsourcingowe, dla których możesz pracować zdalnie lub stać się częścią międzynarodowej korporacji. Bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie zatrudnienia w Szwecji. Znając język na poziomie komunikatywnym, o wiele szybciej odnajdziesz się w tamtejszej rzeczywistości.

Język szwedzki uchodzi za jeden z trudniejszych do nauki, ale zdecydowanie warto dołożyć starań, by wyróżnić się w tłumie – jego znajomość otworzy Ci bramę do ciekawej ścieżki kariery, na której poznasz wielu wspaniałych ludzi.

​Michał Lewicki​
​Michał Lewicki​

Prawnik z 15-letnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie rodzinnym oraz prawach dziecka. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadząc szkolenia i warsztaty z zakresu prawa dla młodzieży. Prywatnie pasjonat górskich wędrówek i fotografii krajobrazowej.

Artykuły: 51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *